Kariyerinizi Garanti Altına Almak için İkinci Bir Yatırım
Yazan :  Şeyda Selçuk

 20. Yüzyılın en başarılı iş adamları arasında gösterilen ABD’li yatırımcı Warren Buffet tasarruf üzerine verdiği tavsiyelerden birinde “Sadece tek bir gelire bağımlı olmayın, ikincisini yaratmak için yatırım yapın.” demiş. Her yerde geçerliliği olan bir söz elbette ama özellikle bizim gibi dengelerin sürekli değiştiği ekonomilerde/ülkelerde bu sözü hep akılda tutmakta fayda var.

Türkiye siyasi ve politik açıdan zor dönemlerden geçiyor. Bunun ekonomiye yansımalarından biri de maalesef ki uzun süredir devam eden ve giderek büyüyen işsizlik. Ülkemizin tarihinde ilk defa bu kadar eğitimli işsizi olduğu söyleniyor. İşsizlik rakamları çift hanelerle ifade ediliyor. Hal böyleyken sadece iş arayanlar değil, hali hazırda işi olanlar da ister istemez tedirgin. Ekonomik daralmaya bağlı olarak işletmeler küçülmelere gidiyor, işsiz kalan sayısı giderek artarken, işsiz kalma olasılığının ruhsal durum üzerinde yarattığı olumsuzluklar çalışanları da zorluyor. Kısacası işsizlik; çalışan, iş arayan, eğitimini bitirip iş arama sürecine dahil olacak olanlar üzerinde endişe yaratıyor.

Durum sadece çalışan tarafında değil, işveren tarafında da benzer. Tek bir iş üzerine uzmanlaşmak artık sürdürülebilir bir başarının garantisi değil ne yazık ki. Ya ürününüzü/hizmetinizi çeşitlendirmeniz gerekiyor; ya da bir başka alanda ürün/hizmet sunmanız.

Hal böyle iken Warren Buffet’ın önerisine kulak verip düşünmekte fayda var. İkinci yatırım için ne yapabiliriz?

Kişisel ilgi alanlarımızı, becerilerimizi veya uzmanlık alanlarımızı sorgulayarak işe başlayabiliriz.

  • Ne yapmaktan hoşlanıyor, nelere ilgi duyuyorum?
  • Hangi konular hakkında bilgi edinmek beni heyecanlandırıyor?
  • Neleri tutku ile yapıyorum?
  • Öğrenmekten zevk aldığım şeyler neler?
  • Neleri başkaları ile paylaşmak beni mutlu eder?
  • Uzmanlık alanımda kendimi daha geniş topluluklara nasıl tanıtabilirim?

Bu soruları sormak, cevapları aramak bile sizi heyecanlandıracaktır eminiz.

Sorular ve cevaplar sonrasındaki adımda Buffet’ın önerisi için kapıyı açacak anahtar bu yazının konusu. 

İnternet Yayıncılığı 

Kişisel becerileriniz ve ilgi alanınız üzerine uzmanlaşıp size gelir getirebilecek iş dalı İnternet Yayıncılığı.

Sermaye gerektirmiyor. Bir bilgisayar ve bir domain (alan adı) alarak işe başlayabilirsiniz.

İlgi çekici içeriği düzenli ürettikten sonra kazanç doğal olarak geliyor. Düzenli içerik üretmek gözünüzü korkutmasın; haftada birkaç saat ayırarak başlayacağınız bir içerik üretme süreci size bir süre sonra gelir getirmeye yetiyor. Yeter ki adımları doğru atın.

Türkiye bu alanda gelişmiş yayıncıların olduğu ülkelerin bir tık gerisinde. Ama bu iyi bir şey, demek ki daha çok yayıncıya ihtiyaç var.

İnternet yayıncılığının bir başka avantajı istediğiniz zaman, istediğiniz yerden yapabilmeniz. Vakit konusundaki esneklik size müthiş bir konfor sunuyor.

Öğrenmesi zor değil. Teknik bilgi, yazılım bilgisi gerektirmiyor.

İş arayanlar, hali hazırda işi olup da ek gelir elde etmek isteyenler veya hobilerini geliştirip bu alandan gelir elde etmeyi düşünenler için eğitimlerimiz devam ediyor.

En yakın Temel Düzey İnternet Yayıncılığı eğitimimiz hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

İlk adımı atmak sizden J